نکاتی در هنگام کار با ماوس؟؟

آموزش و مقالات

همانطور که از دستان خود برای تعامل با اشیاء در دنیای فیزیکی استفاده می کنید، می توانید از ماوس خود برای تعامل با موارد موجود در صفحه رایانه یا لپ تاپ استفاده کنید. می‌توانید در رایانه اشیا را جابه‌جا کنید، باز کنید، تغییر دهید، دور بیندازید، و سایر اعمال را با اشاره و کلیک کردن با ماوس انجام دهید.

قطعات اصلی ماوس

یک ماوس معمولاً دو دکمه دارد: یک دکمه اصلی (معمولاً دکمه سمت چپ) و یک دکمه ثانویه (معمولاً دکمه سمت راست). شما بیشتر مواقع از دکمه اصلی استفاده خواهید کرد. همچنین بیشتر ماوس‌ها دارای یک چرخ گردان (اسکرول) بین دکمه‌ها هستند تا به شما کمک کنند راحت‌تر در بین اسناد و صفحات وب پیمایش کنید. در برخی از ماوس ها، چرخ اسکرول را می توان فشار داد تا به عنوان دکمه سوم عمل کند. ماوس های پیشرفته (ماوس گیم) ممکن است دکمه های اضافی دیگر نیز داشته باشند که می توانند عملکردهای دیگری را برای شما به ارمغان بیاورند.

دکمه های ماوس

طرز صحیح نگه داشتن ماوس

ماوس را در کنار صفحه کلید روی یک سطح تمیز و صاف مانند پد ماوس قرار دهید. ماوس را به آرامی نگه دارید. انگشت اشاره خود را روی دکمه اصلی و انگشت شست را در کنار ماوس قرار دهید. برای حرکت دادن ماوس، آن را به آرامی در هر جهتی که دوست داریدحرکت دهید. آن را نچرخانید. همانطور که ماوس را حرکت می دهید، یک اشاره گر روی صفحه نمایش شما در همان جهت حرکت می کند.

نگه داشتن ماوس

اشاره کردن، کلیک کردن و کشیدن

اشاره به یک مورد روی صفحه به معنای حرکت دادن ماوس است تا نشانگر به شیء مورد نظر برسد و آن را لمس می کند. وقتی اشاره گر روی شیء در قرار می گیرد، اغلب یک کادر کوچک ظاهر می شود که آن مورد را توصیف می کند. به عنوان مثال، وقتی روی دسکتاپ به سطل بازیافت اشاره می‌کنید، کادری با این اطلاعات ظاهر می‌شود: «حاوی فایل‌ها و پوشه‌هایی است که حذف کرده‌اید».(تصویر زیر)

باکس اطلاعات

نشانگر بسته به چیزی که به آن اشاره می کنید می تواند تغییر کند. به عنوان مثال، هنگامی که به پیوندی در مرورگر وب اشاره می کنید، نشانگر از یک فلش به دستی با انگشت اشاره تغییر می کند.

چهار راه اصلی برای استفاده از دکمه های اصلی ماوس وجود دارد: کلیک کردن، دوبار کلیک کردن، کلیک راست و کلیک کردن و کشیدن(درگ کردن).

کلیک کردن (یک کلیک)

برای کلیک بر روی یک مورد، روی شیء مورد نظر در نمایشگر رفته و سپس دکمه اصلی (معمولاً دکمه سمت چپ) را یک بار فشار داده و رها کنید.

کلیک کردن اغلب برای انتخاب (علامت گذاری) یک مورد یا باز کردن یک منو استفاده می شود. گاهی اوقات به آن تک کلیک یا کلیک چپ نیز می گویند.

دوبار کلیک کردن(دبل کلیک)

برای دبل کلیک بر روی یک مورد، روی شیء مورد نظر در نمایشگر رفته و سپس دوبار سریع کلیک کنید. اگر فاصله بین دو کلیک زیاد باشد، ممکن است به جای دبل کلیک دو کلیک جداگانه تفسیر شود.

دوبار کلیک کردن اغلب برای باز کردن مواردی روی دسکتاپ شما استفاده می شود. به عنوان مثال، می توانید یک برنامه را راه اندازی کنید یا با دوبار کلیک کردن روی نماد آن در دسکتاپ، یک پوشه را باز کنید.

نکته : اگر با دوبار کلیک کردن مشکل دارید، می توانید سرعت دوبار کلیک (مدت زمان قابل قبول بین کلیک ها) را تنظیم کنید.این کار را باید در تنظیمات ماوس در کنترل پنل انجام دهید.

کلیک راست کردن

برای کلیک راست با ماوس روی یک مورد در روی صفحه نمایشگر رفته و سپس دکمه ثانویه (معمولاً دکمه سمت راست) را فشار داده و رها کنید.

با کلیک راست روی یک آیتم معمولاً لیستی از کارهایی که می توانید با آن مورد انجام دهید نمایش داده می شود. به عنوان مثال، وقتی روی سطل بازیافت روی دسکتاپ خود کلیک راست می‌کنید، ویندوز منویی را نمایش می‌دهد که به شما امکان می‌دهد آن را باز کنید، خالی کنید، حذف کنید یا ویژگی‌های آن را ببینید.

جا به جا کردن اشیاء

می‌توانید با قابلیت کشیدن آیتم‌ها در صفحه‌تان جا به جا کنید. برای جا به جا کردن یک شی، به روی شیء مورد نظر رفته سپس دکمه اصلی را فشار داده و نگه دارید، شیء را به مکان جدیدی منتقل کنید و سپس دکمه اصلی را رها کنید.

کشیدن (گاهی اوقات کشیدن و رها کردن نامیده می شود) اغلب برای انتقال فایل ها و پوشه ها به مکان های مختلف و جابجایی پنجره ها و نمادها در اطراف صفحه نمایش شما استفاده می شود.

استفاده از چرخ اسکرول

اگر ماوس شما دارای چرخ اسکرول است، می توانید از آن برای پیمایش در اسناد و صفحات وب استفاده کنید. برای پیمایش به پایین، چرخ را به عقب (به سمت خود) بچرخانید. برای پیمایش به بالا، چرخ را به جلو بچرخانید (دور از شما)

سفارشی کردن ماوس

می توانید تنظیمات ماوس خود را مطابق با ترجیحات شخصی خود تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید سرعت حرکت اشاره گر ماوس را در اطراف صفحه تغییر دهید یا ظاهر نشانگر را تغییر دهید. اگر چپ دست هستید، می توانید عملکرد دکمه چپ را با دکمه راست تغییر دهید. برای این منظور می توانید به تنظیمات ماوس مراجعه کنید.

نکاتی برای استفاده ایمن از ماوس

نگه داشتن و حرکت صحیح ماوس می تواند به شما کمک کند از درد یا آسیب به مچ دست تان جلوگیری کند. به خصوص اگر برای مدت طولانی از رایانه استفاده می کنید. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از مشکلات احتمالی وجود دارد:

ماوس و آرنج باید در یک سطح صاف قرار گیرند و بازوهای شما باید راحت در کنارتان باشد.

ماوس خود را محکم فشار ندهید یا نگیرید. آن را به آرامی نگه دارید.

برای حرکت ماوس باید از بازو دست را تکان دهید و از خم کردن مچ دست خود به بالا، پایین یا به طرفین خودداری کنید.

هنگام کلیک کردن روی دکمه ماوس از یک فشار ملایم استفاده کنید.

وقتی نیازی به استفاده از ماوس ندارید، آن را نگه ندارید.

هر 15 تا 20 دقیقه یکبار از کامپیوتر فاصله بگیرید و استراحت کوتاهی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *