چگونه کارتریج فابریک را از طرح تشخیص دهیم؟

آموزش و مقالات
روش تشخیص کارتریج فابریک از طرح فابریک

کارتریج از لوازم مصرفی در پرینترهاست که وظیفه پخش جوهر بر روی کاغذ را بر عهده دارد و به عنوان مجموعه قابل تعویض پرینتر در نظر گرفته می شود که بعد از مدتی نیاز به شارژ مجدد یا تعویض دارد. شارژ کارتریج ها برای مدت طولانی امکان پذیر نیست و باعث آسیب به پرینتر می شود و کیفیت چاپ بشدت افت میکند و شما ناگزیر به خرید کارتریج نو خواهید بود. کارتریج های موجود در بازار دو دسته اند:

کارتریج فابریک (اورجینال یا اصل)

کارتریج طرح یا غیراورجینال

انتخاب کارتریج مناسب که با پرینتر شما سازگار باشد و به آن صدمه ای نزند، بسیار مهم است. سوالات مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد آن است که کارتریج طرح و فابریک چه تفاوت هایی دارند؟ کدام را بخریم؟ چگونه می توان کارتریج طرح را از فابریک تشخیص داد؟ برای پاسخ به این سوالات ابتدا لازم است که با هر یک آشنا شویم و سپس به تفاوت های میان این دو بپردازیم.

کارتریج فابریک

کارتریج اصل یا اورجینال توسط شرکت سازنده پرینتر و صاحب برند با استانداردهای همان شرکت ساخته شده است. کارتریج های اورجینال کیفیت چاپ بالا و ظرفیت چاپ بیشتری دارند و به پرینتر هیچ صدمه ای نمیزند. این کارتریج ها قیمت بالایی دارند.

کارتریج طرح

کارتریج های طرح یا غیر اورجینال شکل و شمایلی مشابه نمونه اصلی دارند با این تفاوت که توسط شرکت صاحب برند ساخته نشده است و قیمت آن بطور قابل توجهی کمتر از نمونه اصل آن می باشد .کیفیت چاپ این کارتریج ها بسته به نوع تولید کننده آن متفاوت است و نسبت به کارتریج اورجینال کمتر است. کارتریج های طرح از لحاظ کیفیت در سه دسته قرار می گیرند:

  • گرید A : این کارتریج دارای قطعات فابریک چینی و با استاندارهای روز شرکت های چینی طراحی شده و کیفیت و ظرفیت چاپ مشابه  مدل اورجینال دارد. از نظر اقتصادی بسیار به صرفه اند و دارای گارانتی تعویض نیز میباشند و حداقل آسیب را به پرینتر شما وارد خواهند کرد و انتخاب بسیار مناسبی برای مصرف کنندگان است.
  • گرید B : قطعات داخلی این کارتریج ها از کیفیت رده میانی برخوردار است و ظرفیت و سرعت چاپ آن نسبت به گرید A کمتر بوده و در برخی مواقع به دستگاه آسیب میرساند.
  • گرید C : این نوع کاتریج ها به کاتریج های نوع Refill Cartridge (ریفیل) معروف اند. در واقع کارتریج های استفاده شده و کار کرده و دست دوم هستند که مجدد بازسازی و کاست آنها رنگ شده. این کارتریج ها کیفیت چاپ بسیار پایینی دارند و آسیب های بسیاری را به دستگاه وارد میکنند و استفاده از آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

نحوه تشخیص کارتریج فابریک و طرح فابریک

  1. تفاوت مهم و قابل توجه در این دو نوع کارتریج هولوگرام آنهاست. کارتریج های فابریک هولوگرام لیزری دارند و هنگام جداسازی آن از جعبه به راحتی جدا نشده و مخدوش می شوند ولی هولوگرام کارتریج های طرح حالت برچسبی دارد که به راحتی از جعبه جدا می شود.
  2. در کارتریج های فابریک شماره سریال و تاریخ تولید روی کارتریج حکاکی شده و باید با تاریخ و شماره سریالی که در پشت جعبه درج شده همخوانی داشته باشد ولی در کارتریج های طرح سری ساخت بصورت برچسب روی کارتریج چسبانده شده.
  3. کارتریج‌های تونر اورجینال دارای نوار پلمپ پلاستیکی نارنجی رنگی هستند که لوگوی اچ پی روی آن حک شده و همچنین فرورفتگی در قسمت ابتدا و انتهای درام آلومینیومی (فابریک) وجود دارد.
  4. کارتریج‌های اورجینال و فابریک دارای گارانتی نمی‌باشند.

لازم به ذکر است که با اتمام ظرفیت چاپ هر کارتریج ، اکثر مصرف کنندگان در صورت سالم بودن کارتریج ، بمنظور صرفه جویی در هزینه های پرینت اقدام به شارژ کارتریج می کنند که شارژ کارتریج نیز همانند کارتریج های ریفیل استهلاک پرینتر را افزایش میدهد و کیفیت چاپ و تعداد پرینت ها کمتر خواهد بود. بدیهی است که هر قدر از کارتریج فابریک‌ تری استفاده کنید همان‌ قدر به عمر پرینترتان افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *