چه پرینتری برای خانه یا محل کار شما مناسب است؟

آموزش و مقالات
پرینتر لیزری یا جوهر افشان

اگر میخواهید بدانید بهترین پرینتر مناسب خانه یا محل کارتان چیست تا پایان این مطلب با رایان چاپگر همراه باشید. یکی از پر تکرارترین سوالات مشتریان این است که چه نوع پرینتری برای خانه یا محل کار من مناسب است؟ پرینتر جوهر افشان یا لیزری تهیه کنم؟

برای پاسخ به این سوال باید عوامل متعددی را در نظر گرفت ولی به طور کلی اگر چاپ اسناد رنگی و تک رنگ مدنظر شماست ، توصیه می کنم یک پرینتر لیزری رنگی مقرون به صرفه تهیه کنید . پرینترهای لیزری دوام بیشتری دارند و مقرون به صرفه تر از پرینترهای جوهر افشان هستند. پرینترهای لیزری از کارتریج های تونر استفاده می کنند که هزاران صفحه را چاپ می کنند ، بنابراین نیازی نیست به این زودی نگران جایگزینی کارتریج باشید. کارتریج های لیزری حاوی پودر تونر هستند ، بنابراین شما نیز اصلا نگران خشک شدن جوهر یا مسدود شدن هد نباشید!

این که آیا به پرینتر جوهر افشان یا لیزری نیاز دارید ، بستگی به نوع چاپ ، تعداد دفعات چاپ و میزان بودجه  شما دارد .

ابتدا اجازه دهید مختصری از تفاوت های پرینترهای لیزری و جوهرافشان را برای شما بیان کنیم

مقایسه پرینتر

پرینتر جوهر افشان

پرینترهای جوهر افشان ماشین هایی هستند که جوهر مایع را از طریق نازل های میکروسکوپی روی کاغذ می پاشند. این چاپگرها مناسب چاپ های با تیراژ کم است و انتخاب اکثر کاربران خانگی است پرینترهای جوهر افشان به طور کلی ارزان تر ، کوچکتر هستند و می توان از آنها برای چاپ اسناد متنی و تصاویر رنگی با کیفیت بالا ، به ویژه عکس ها استفاده کرد. اما مراقب پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت باشید زیرا بعداً هزینه بالایی برای شما خواهند داشت.

 

 

پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری ماشین هایی هستند که دارای یک واحد درام هستند و از تونر استفاده می کنند و پودر تونر را با حرارت روی کاغذ ذوب می کنند تا چاپ شود. این پرینتر ها برای چاپ های با حجم بالا ایده آل اند پرینترهای لیزری گرانتر از پرینترهای جوهرافشان هستند و از کارتریج های تونری گران تر استفاده می کنند ، اما چاپ هر صفحه با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام خواهد شد و همچنان در بلند مدت گزینه اقتصادی تری است.

با این تفاوت در نحوه کارکرد دو نوع پرینتر جوهر افشان و لیزری ، این باور رایج است که لکه گیری در پرینترهای جوهر افشان بیشتر از لیزر رایج است. این بدان معنا نیست که همه پرینترهای جوهر افشان اینگونه اند. پرینترهای جوهر افشان که از جوهر رنگدانه استفاده می کنند لکه دار نمی شوند در حالی که جوهر رنگی نیاز به زمان خشک شدن طولانی تری برای تنظیم جوهر دارد. و این نیز تا حد زیادی به کاغذی که چاپ می کنید بستگی دارد. برخی از انواع کاغذ جوهر را بهتر جذب می کنند در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند.

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به نقاط قوت و ضعف پرینترهای لیزری و جوهر افشان بیندازیم تا بتوانید با اطمینان خرید بعدی خود را انجام دهید.

معیارهای انتخاب پرینتر مناسب چیست؟

1.حجم چاپ

 میزان پرینت شما چقدر است؟ حجم چاپ به میزان پرینت شما در یک زمان معین اشاره دارد .. اگر به دنبال پرینتر خانگی برای چاپ گاه به گاه هستید ، به شما توصیه می شود که یک پرینتر جوهر افشان تهیه کنید. با این حال ، یک شکایت رایج در مورد پرینترهای جوهر افشان این است که اگر مدتی از جوهر استفاده نکنید ، جوهر خشک می شود. با این اوصاف ، اگر بودجه آن را دارید ، به شدت پیشنهاد می کنم به جای آن یک پرینتر لیزری با قیمت مناسب تهیه کنید. تونری که توسط پرینترهای لیزری استفاده می شود خشک نمی شود. اگر شما حجم کمی از اسناد را چاپ می کنید و به تصاویر رنگی با وضوح بالا نیاز دارید ، پرینترهای جوهر افشان کار خود را بخوبی انجام می دهند. در مقابل پرینترهای لیزری دوام بیشتری دارند و به دلیل قابلیت چاپ سریع حجم بالایی از اسناد بهترین انتخاب برای دفاتر اداری هستند. با توجه به اینکه پرینترهای جوهر افشان برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده اند ، حجم چاپ آنها به میزان قابل توجهی کمتر است.

2.سرعت چاپ

پرینترهای لیزری به گونه ای ساخته شده اند که نیازهای محل کار را برآورده کنند ، بنابراین برای چاپ سریعتر ، بین 15 تا 100 صفحه در دقیقه یا ( ppm)  طراحی شده اند ، در حالی که پرینترهای جوهر افشان در حدود 16 ppm  وکندتر چاپ می کنند. از آنجا که پرینترهای لیزری سریعتر هستند ، می توانند اسناد بیشتری در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان تولید کنند و بنابراین حجم چاپ ماهانه بالاتری دارند.

  • پرینترهای لیزری: 15 تا 100 صفحه در دقیقه
  • پرینترهای جوهر افشان: 16 صفحه در دقیقه

3.چاپ سیاه و سفید یا رنگی

پرینتر های تک رنگ یا سیاه و سفید برای چاپ فقط به یک کارتریج پرینتر سیاه نیاز دارند.  پرینترهای لیزری در ابتدا برای مصارف اداری و چاپ تک رنگ بسیار رایج بود اما امروزه محبوبیت آنها به عنوان یک پرینتر خانگی به دلایل اقتصادی افزایش یافته است.

برای چاپ رنگی چطور؟

پرینترهای لیزری رنگی  برای چاپ رنگی روزمره خوب هستند ، اما اگر به دنبال چاپ عکس های حرفه ای با وضوح بالا هستید ، از پرینتر جوهر افشان عکس استفاده کنید. بسیاری از پرینترهای جوهر افشان حرفه ای از جوهر رنگدانه ای استفاده می کنند که در برابر محو شدن مقاوم تر است و با انواع مختلفی از کاغذهای هنری و طیف وسیعی از اندازه کاغذ کار می کند.

جوهر افشان یا پرینتر لیزری رنگی؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که از خریداران دریافت می کنیم این است: آیا پرینتر لیزری رنگی یا پرینتر جوهر افشان تهیه کنم؟ این کاملا بستگی به نیاز و انتظار شما از چاپ رنگی دارد.

  • اگر به عکس هایی با کیفیت شبیه عکسهای گالری نیاز دارید ، یک پرینتر جوهر افشان عکس تهیه کنید.​
  • اما اگر نیاز به چاپ تصاویر رنگی با کیفیت متوسط دارید که نیازی به عمق رنگ و محدوده تنال ندارند ، به دو دلیل پرینترهای لیزری رنگی نسبت به پرینترهای جوهر افشان ارجح اند:
  1. تونر لیزری در صورت عدم استفاده خشک نمی شود
  2. تعداد صفحات بیشتری می توانید چاپ می کنید

4.کیفیت چاپ (وضوح چاپ)

کیفیت چاپ یا وضوح چاپ یا رزولوشن با DPI اندازه گیری می شود که مخفف “نقاط در اینچ” است. هرچه تعداد نقاط در یک اینچ کاغذ بیشتر باشد ، نتیجه واضح تر است.  یک پرینتر با وضوح 600 dpi برای ایجاد اسناد با وضوح بالا و پرینتری با وضوح 1200 dpi را برای چاپ تصاویر رنگی خوب نیاز است.

اگرچه گفته می شود که هر چه dpi بیشتر باشد ، جزئیات در تصویر چاپ شده واضح تر خواهد بود ، اما به سختی می توانید تفاوت ها را در رزولوشن های بالاتر از 1200 dpi متوجه شوید. اگر واقعاً به دنبال چاپ عکس های واضح هستید ، واقعاً باید نگران وضوح تصویر بالاتر باشید.

هنگامی که به مشخصات پرینتر نگاه می کنید ، خواهید دید که وضوح چاپ همیشه مجموعه ای از دو عدد مانند dpi 4800 x 1200 است. این بدان معناست که حداکثر رزولوشن آن پرینتر 4800 ضرب در 1200 dpi می شود که رزولوشن بسیار زیادی است.

وضوح پرینتر جوهرافشان

اکثر پرینترهای جوهر افشان در حال حاضر حداکثر 5000 dpi دارند. اکثر پرینترهای PIXMA کانن دارای حداکثر رزولوشن 4800 در 1200 نقطه در اینچ (نقطه در هر اینچ) هستند پرینترهای  iP110  کانن دارای وضوح  9600x 2400 dpi   است که دو برابر PIXMA های معمولی است. حداکثر وضوح پرینترهای عکس اپسون   dpi 5760 در 1440 نقطه در اینچ هستند.

وضوح پرینتر لیزری

وضوح چاپ اکثر پرینترهای لیزری تا 2400 در 600 نقطه در اینچ است ، اما مدل های جدیدتر می توانند dpi خود را بهینه کرده و وضوح چاپ 38400 در 600 نقطه در اینچ ارائه دهند مانند پرینتر HP Color LaserJet ProM479fdw

به طور خلاصه:

پرینترهای لیزری تک رنگ:

برای متن و اسناد عالی است

پرینترهای لیزری رنگی:

برای متن ، اسناد عالی است و می تواند تصاویر رنگی با کیفیت متوسط (یعنی عکس های خانوادگی برای استفاده شخصی) چاپ کند.

پرینترهای جوهر افشان عکس:

برای چاپ عکس های با کیفیت بالا با طیف وسیع رنگ و عمق تنال عالی است. بهترین انتخاب برای چاپ با کیفیت عکس گالری است.

در نهایت اگر نیاز به چاپ عکسهای با جزئیات بالا و وضوح بالا دارید ، به دنبال یک پرینتر جوهر افشان حرفه ای خوب باشید که تصاویر با وضوح بالا تولید می کند اما پرینترهای لیزری رنگی گزینه ای است که برای کسانی که به دنبال چاپ تصاویر رنگی با کیفیت متوسط هستند در حالی که از قابلیت اطمینان ، استقامت و مزایای اقتصادی برخوردارند.

فناوری پشت دو نوع پرینتر عمدتا محدودیت هایی را در مورد کیفیت نتایج چاپ تعیین می کند. اما پیشرفت فناوری پرینترهای لیزری به پرینترهای لیزری رنگی اجازه داده است تا عکس های رنگی بسیار چشمگیری نیز تولید کنند.

5.بازده کارتریج های لیزری و جوهرافشان

کارتریج های تونر می توانند نسبت به کارتریج های جوهری تعداد صفحات بیشتری را چاپ کنند کارتریج های جوهری معمولاً می توانند بین 135 تا 1000 صفحه چاپ کنند درحالیکه بازده کارتریج های تونر می تواند از 2000 تا بالای 10.000 متغیر باشد! بنابراین ماندگاری تونرها بیشتر از کارتریج های جوهر است.

با این حال ، مخزن جوهر پرینترهای جوهرافشان حجم جوهر بیشتری در خود جای میدهند تا کاربران مجبور نباشند دائما کارتریج ها را تعویض کنند. یکی از بزرگترین کارتریج های جوهری Brother می تواند تا 6000 صفحه را چاپ کند. این تعداد زیادی صفحه برای پرینتر جوهر افشان است! ذکر این نکته ضروری است که چنین مقدار زیادی جوهر در پرینتر جوهر افشان شما فقط در صورت چاپ منظم منطقی خواهد بود. پرینترهای جوهر افشان هنوز اشکالات فناوری مانند خشک شدن جوهر و گرفتگی نازل را دارند.. اگر روزانه اسناد رنگی زیادی چاپ می کنید ، پرینترهای جوهرافشان گزینه خوبی هستند.

6.هزینه تمام شده پرینترهای لیزری و جوهرافشان

پرینترهای لیزری به طور قابل توجهی گران تر هستند و این مساله ممکن است بزرگترین نقطه ضعف آن به نظر برسد. در حالیکه مدل های جدیدتر پرینترهای جوهر افشان دارای قیمت بسیار پایین تری هستند

اما مراقب پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت باشید. این مدل های ارزان قیمت هزینه بالایی برای هر صفحه دارند و از کارتریج هایی استفاده می کنند که فقط می توانند چند صد صفحه را چاپ کنند که در نهایت مجبور خواهید بود کارتریج ها را به طور مکرر جایگزین کنید. بیش از خود پرینتر باید برای کارتریج های جوهری هزینه کنید!

7.طول عمر دو نوع پرینتر نیز متفاوت است

طول عمر پرینترهای جوهر افشان حداقل 3 سال است ،

در حالی که طول عمر پرینترهای لیزری حداقل 5 سال است

همانطور که قیمت پرینترهای جوهرافشان و لیزری بسیار متفاوت است ، قیمت کارتریج پرینترهای لیزری و جوهر افشان نیز بسیار متفاوت است.

کارتریج های پرینتر لیزری ، که به کارتریج های تونر نیز معروف هستند ، به طور کلی گران تر هستند و می توانند بطور قابل توجه صفحات بیشتری از هر کارتریج جوهر افشان چاپ کنند ، بنابراین با وجود این ، متوجه می شوید که هزینه کمتری برای هر صفحه با پرینتر لیزری هزینه می کنید.

هزینه اولیه پرینتر جوهر افشان ممکن است در ابتدا مقرون به صرفه تر (و جذاب تر) به نظر برسد ، اما وقتی قیمت کارتریج های جوهری را در نظر می گیرید و اینکه هر چند وقت یکبار باید آنها را جایگزین کنید (با توجه به عملکرد پایین صفحه) ، هزینه تعویض کارتریج بسیار آسان تر از هزینه اولیه پرینتر خواهد بود. برعکس ، کارتریج های پرینتر لیزری می توانند صفحات بیشتری را چاپ کنند ، بنابراین بسته به میزان استفاده از پرینتر ، ماه ها یا حتی سال ها طول خواهد کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *